28.08.2018
Поділитися: 1
  • Facebook
19588

Ревнощі братів і сестер: як уникнути цього

Як уникнути ревнощів між дітьми - питання, яке турбує багатьох батьків. Сім'ї, де більше однієї дитини, іноді мають проблеми з дитячими ревнощами. Діти відчувають себе ворогами в битві за любов дорослих. У такому випадку мамі з татом потрібно обрати правильну тактику. Ніхто з дітей не повинен відчувати себе обділеним, потрібно довести, що батьки люблять кожного з них однаково. Ревнощі у дітей можуть перерости в глобальну ненависть, тому батьки повинні знати, як уникнути цього.

як уникнути ревнощі між дітьми

Ознаки дитячих ревнощів

Щоб запобігти цій проблемі та уникнути сварок, батьки повинні знати, як виявляються ревнощі у дітей.

  1. Якщо дитина сильно переживає, то у неї можуть виникнути нервові реакції (заїкання, смикання).
  2. Проблеми зі сном (дитина погано засинає, перевертається в ліжку, часто прокидається, боїться темряви).
  3. Виникнення частих істерик, яких раніше не було. Малюк стає психічно неврівноваженим, то плаче, то сміється.
  4. Дитина не хоче робити те, що раніше приносило їй задоволення (прогулянка в парку, перегляд мультфільмів, читання книг, ігри з улюбленими ляльками або машинками).
  5. Якщо малюкові 2-3 роки, то може виникнути регрес набутих навичок (дитина знову хоче соску, не ходить на горщик, вимагає, щоб її носили на руках і годували з ложечки).
  6. Дитина починає погано себе поводити, не чує батьків, робить все наперекір. Коли батьки говорять їй заспокоїтися, вона «переводить стрілки» на молодшого. Бунтує: «Ви любите малюка, ось йому і говоріть, що робити, а я вже дорослий».
  7. Дитина просить повернути малюка назад.
  8. Первісток свідомо заподіює немовляті біль: щипає його, кусає, штовхає.
  9. Дитина не хоче ділитися іграшками, не поступається своїм ліжком і кімнатою.

як виявляється ревнощі у дітей

Чому старші діти ревнують до молодших?

Ревнощі дітей до молодших - звичайна справа. Ситуація, коли первісток ревнує до молодшого, з'являється в сім'ях досить часто. Старший звик, що він єдина дитина, що вся увага приділяється йому. Коли з'являється хтось, хто забирає весь час батьків, у малюка виникає безліч питань: «Хто це? Чому на мене не звертають уваги? Мама любить його більше, ніж мене?» Через відсутність відповідей виникають істерики та скандали. Сльозами малюк намагається привернути до себе увагу. З'являються ситуації, коли первісток, зробивши якийсь проступок, перекладає всю провину на молодшого. Таким чином, він намагається показати, що інша дитина погана, а він хороший. Якщо виникає така ситуація, не можна пропускати її і думати, що проблема вирішиться сама по собі. Втративши момент, можна помітити, як агресія первістка трансформується в справжню злобу і бійки.

Ревнощі старшої дитини до молодшої можна перебороти. По-перше, потрібно заздалегідь підготувати малюка до того, що скоро в сім'ї з'явиться ще один малюк. Потрібно пояснити, що спочатку мама з татом будуть зайняті тільки ним. Але це не означає, що вони старшого не люблять.

По-друге, треба щиро поговорити. Щоб уникнути ревнощів, поясніть первістку, навіщо немовля потребує турботи. Нагадайте йому, як він сам був немовлям, і ви допомагали йому рости і розвиватися. Тепер же його черга допомагати новонародженому стати дорослим. Поясніть ступінь його відповідальності. Спробуйте залучити старшого до процесу догляду за братиком чи сестричкою. Нехай він гойдає колиску або гуляє з вами в парку. Поясніть старшому, як чудово він буде проводити час з молодшим, коли той підросте.

Спробуйте застосувати терапію гри. Наприклад, розкажіть старшій дитині історії перед сном про дружних сестер чи братів. Придумайте історії, як вони допомагали один одному, веселилися, виручали з біди. Нехай кожна казка закінчується щасливо і буде містити в собі головну ідею: життя з братом або сестрою набагато краще, ніж без них.

як уникнути ревнощі між дітьми

Як уникнути ревнощів молодших дітей

Бувають також ситуації, у яких молодші діти ревнують до старших.

Незважаючи на те, що такі випадки трапляються рідше, через них теж можуть виникнути труднощі в сім'ї. Часто буває так, що діти однієї статі - і молодший доношує одяг за старшим, ходить з його речами. Не всі батьки мають можливість добре забезпечувати обох дітлахів. Особливо гостро це сприймається, коли молодша дитина підліткового віку. Мало того, що вирують гормони, так ще треба ходити в старих джинсах, хоча у всіх однокласників є нові та модні.

Ще історія з ревнощами до старшого брата / сестри може виникнути в період, коли останній закінчує школу, вступає до вишу, складає іспити. Тоді батьки повністю зайняті тим, щоб забезпечити старшій дитині комфортне майбутнє. Молодший же залишається на самоті.

Тут теж допоможе бесіда. Поясніть, чому ви стали менше уваги приділяти дитині, розкажіть, що брату чи сестрі теж потрібна підтримка. Спробуйте знайти компроміс. Наприклад, молодша дитина доношує старе взуття, але на чергове свято отримує новий светр. Підключіть старшу дитину до процесу примирення. Нехай діти поговорять наодинці, розкажуть про свої образи чи домисли. Вони повинні скооперуватися, відчути опору один в одному і зрозуміти, що вони потрібні один одному. І головне - не забувайте говорити дітям, як ви їх любите, причому любите однаково. Тільки в атмосфері великої любові і турботи ви зможете подолати всі труднощі і стати щасливою родиною.